Австрия официално се обяви срещу присъединяването на България и Румъния в Шенген
Следващата година България може да направи стъпки напред по пътя си към Шенген, посочи премиерът на Нидерландия Марк Рюте.
„На този етап за България не е „не“, а е „все още не“. Ще бъде необходимо повече време поради две причини: нова оценка на Механизма за сътрудничество и проверка, и механизмът за верификация в Шенген. Говорих с президента Румен Радев и съм оптимист съм, че следващата година можем да направим стъпки напред“, каза Рюте.
Той участва в срещата на върха Европейски съюз – Западни Балкани в Тирана, съобщава mediapool.
Нидерландия реши да допусне Хърватия и Румъния до членство в зоната за свободно пътуване, но не и България. Срещу присъединяването на България и Румъния е и Австрия, а решението изисква пълен консенсус от всички страни членки.
Австрия официално се обяви срещу приемането на България и Румъния. Във вторник Виена официално потвърди позицията си.
„Няма одобрение от страна на Австрия за разширяването с България и Румъния. Необходимо е повече време. В Австрия имаме 75 000 нерегистрирани нелегални имигранти. Това означава, че те са прескочили външната граница на Европейския съюз и са се озовали във вътрешна държава, каквато е Австрия. Първо трябва да отговорим на тези въпроси, свързани със сигурността“, каза австрийският канцлер Карл Нехамер в Тирана.
До гласуването остават още два дни, като България заплаши с “ответни мерки“, ако отново остане извън Шенген. Служебното правителство твърди, че България е изпълнила всички технически критерии за членство, а други няма.
Румънският президент Клаус Йоханис заяви в Тирана, че Румъния ще преговаря до последния момент. Това е и българската позиция, но засега няма сигнали, че е възможен пробив.
Решението за разширяването на Шенгенското пространство ще бъде взето на заседанието на Съвета на министрите на правосъдието и вътрешните работи на ЕС в четвъртък и петък.
Премиерът на Унгария Виктор Орбан също коментира темата.
“Напълно нечестно е, че България още не е приета в Шенген. Чакаме ви!“, заяви Орбан.
Взаимните обвинения продължават
На този фон в България продължава разправията между партиите кой е виновен за неуспеха с Шенген.
От „Продължаваме промяната“ (ПП) настояха за спешно приемане на антикорупционното законодателство и реформите в КПКОНПИ.
„За един месец ние върнахме България години назад с ръчното гласоброене. Нашето предизвикателство към вас сега е следното – ще успеем ли най-после да изпратим тази страна в бъдещето, като започнем да гласуваме истински важните реформи“, каза Даниел Лорер от ПП.
Тома Биков от ГЕРБ от своя страна каза, че “тезата, че България не е допусната в Шенген заради хартиената бюлетина, може да бъде обявена само като шарлатания“.
“Всички европейски институции последователно, в продължение на години, подкрепяха българското членство, на България, в Шенген. Вашият министър-председател се държа неадекватно в продължение на 7-8 месеца и България заприлича на Кирил Петков“, посочи Биков.